Informujemy iż strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Tobie wygody podczas przeglądania stron serwisu. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. OK, rozumiem

Portal internetowy Teraz Płock- Lokalna nawigacja w biznesie

terazplock.pl logo
Dziś jest 12 Listopada 2019 roku, imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

PBU Interbud Płock

Odwiedziny

Wszystkich odsłon od 1 marca 2009:
173 029 315

 

Nieruchomości Płock

Informacje

2019-04-25

Filmoterapia z Sensem: Amazona

„Poświęcenie - niezależność. MATKA” to temat najbliższego spotkania w ramach Filmoterapii z Sensem, organizowanej przez największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce Millennium Docs Against Gravity. Pokaz filmu „Amazona” w reż. Clare Weiskopf odbędzie 26 kwietnia o godzinie 18.15 w NovymKinie Przedwiośnie.

„Amazona” to film wyjątkowy, przede wszystkim z racji tematu, który podejmuje. Jego reżyserka – Clare, młoda Kolumbijka brytyjskiego pochodzenia, spodziewając się dziecka wyrusza w podróż do amazońskiej dżungli, by odwiedzić mieszkającą na odludziu matkę. Kobieta wiązała się z wieloma mężczyznami, urodziła kilkoro dzieci i po latach nomadycznego, hipisowskiego trybu życia, na stare lata osiadła w głębi amazońskiej puszczy, z dala od cywilizacji. Matka odmalowuje barwną historię swojego życia, a jej córka przygląda się przeszłości matki i stara się zrozumieć motywy jej postępowania. Tym samym próbuje zamknąć ten rozdział swojego życia, przygotowując się na własne macierzyństwo. Matka wypowiada co prawda szereg okrągłych zdań i pięknych sentencji na temat życia, ale w rzeczywistości skoncentrowana jest wyłącznie na sobie i nie interesuje się swoimi dziećmi. „Amazona” to uniwersalny obraz trudnej relacji, w której córka wydaje się być bardziej stabilna emocjonalnie i odpowiedzialna od wielbionej przez siebie matki.

Stopniowo na fascynującym obrazie nieustraszonej matki-podróżniczki, artystki i awanturniczki zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. Zaszłości i resentymenty wychodzą na światło dzienne także za sprawą brata głównej bohaterki, który zmaga się z nałogiem narkotykowym i twierdzi, że niekonwencjonalne sposoby wychowania i specyficzna postawa matki miały wpływ na jego psychikę. Film jest ciekawym i niekonwencjonalnym obrazem rodzicielstwa i wpływu, jaki decyzje rodziców mają na ich dzieci, niezależnie czy dzieje się to w europejskiej metropoliiczy w samym sercu Amazonii, gdzieś na końcu kolumbijskiej mapy.

Film Weiskopf jest jej autobiograficzną, intymną podróżą do świata matki – realnego i emocjonalnego. W ten sposób odtwarza również swoje dzieciństwo. To odważny obraz, rozliczeniowy – mówi Anna Dymek, prowadząca Filmoterapię z Sensem w Płocku. W jego bohaterach można odnaleźć fragmenty siebie i własnych rodziców, stanowi świetne pole do rozmowy szczególnie w Polsce, bo ciągle żywa jest w Matka Polka jako wzorzec lub obiekt krytyki. Cały czas działają w nas społeczne oczekiwania wobec matek, ale również nasze - osobiste. „Amazona” dotyka problemów takich jak: potrzeba samorealizacji a potrzeby dzieci, nadużycia w macierzyństwie, funkcjonowanie rodziny w stanie rozpadu i wielu innych. Ważną postacią jest w filmie syn – Diego, na którego decyzje obojga rodziców wpłynęły w szczególnie destrukcyjny sposób. Ciekawe, w jak różny sposób dorosłe już dzieci widzą siebie, kształtują swoje życie mając tak specyficzną historię dzieciństwa. W rozmowie po seansie przyjrzymy się tym wzajemnym zależnościom w kontekście współczesnej wiedzy psychologicznej, wspólnie z gośćmi postaramy się pogłębić rozumienie bohaterów „Amazony” – dzieci i ich matki.

Film zdobył Nagrodę Publiczności podczas 56 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cartagenie FICCI.

 

W dyskusji wezmą udział:

Beata Drychta - pedagog specjalny, certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci, młodzieży i osób dorosłych, oraz psychoterapię par w gabinecie prywatnym w Toruniu. Realizuje i koordynuje projekty unijne, samorządowe i MEN skierowane do młodzieży, rodziców, nauczycieli oraz osób w podeszłym wieku.

Współpracuje z Fundacją Poza Schematami i Stowarzyszeniem MONAR. Interesuje się szczególnie problematyką wieku dojrzewania.

Aneta Adamkowska - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką SWPS w Warszawie, gdzie studiowała psychologię. Obecnie zdobywa nowe kwalifikacje w zakresie psychoterapii w paradygmacie psychodynamicznym oraz psychoterapii par w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Pracuje jako psychoterapeuta indywidualny, grupowy i par. Prowadzi gabinet prywatny w ramach grupy psychoterapeutów i psychologów – „Anteris”. Pracuje również w Centrum Psychologiczno - Pastoralnym Metanoia.  Prowadzi zajęcia z psychologii na wyższej uczelni. Swoją wiedzę i doświadczenia w zakresie psychologii wykorzystuje także jako biegły sądowy.

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek, absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino, które pozostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

 

Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie

Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje Zostały one stworzone przez autorkę projektu www.filmoterapia.pl - Martynę Harland, psychologa Uniwersytetu SWPS, absolwentkę Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Współpracuje z TVP jako dziennikarka kulturalna, prowadzi także rozmowy z Grażyną Torbicką oraz rubrykę filmoterapeutyczną w Magazynie Sens. Narzędzia filmoterapeutyczne można również wypełniać online na stronie http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/ w zakładce trening. Widzowie uczestniczący w 5 spotkaniach, którzy wypełnią narzędzia filmoterapeutyczne będą mogli otrzymać certyfikat Filmoterapii z Sensem – szczegóły na stronie

http://filmoterapia.pl

 

Filmoterapia z Sensem

Filmoterapia z Sensem ma już trzy lata! Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w 4 miastach. Po tym ogromnym sukcesie ruszamy z trzecią edycją cyklu! W tym roku po raz pierwszy ruszamy z naszym cyklem spotkań w Płocku. Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs AgainstGravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Płocczanie w ramach “Filmoterapii z Sensem” mogą zobaczyć najnowsze i najciekawsze dokumenty z całego świata, prezentowane podczas Milllennium Docs Against Gravity Film Festival. 16. edycja tego największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych odbędzie się już niebawem, w dniach 10 - 19 maja.

 

Organizator: Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna

Partnerzy:  Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet

 

Galeria do tej informacji (klknij na miniaturze, aby ją powiększyć):

źródło: terazplock.pl

« wróć

 

Zobacz również z terazplock.pl:

  Wiadomości 1 - 10 z 2936

dodano: 2019-01-24  
Bal karnawałowy 12 Dębów
Jedyny taki Bal Karnawałowy! Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w jedynym i niepowtarzalnym Balu Karnawałowym w Ośrodku Wypoczynkowym 12 Dębów w Zaździerzu. Impreza odbędzie się 9 lutego 2019 roku. Gwarantujemy wspaniałą atmosferę, wyśm czytaj więcej »

 

dodano: 2018-12-22  
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!   czytaj więcej »

 

dodano: 2018-11-14  
Sylwester w Płocku 2018/2019
Czy wiesz już gdzie będziesz się bawić w sylwestrowy wieczór? Prezentujemy listę miejsc, w których można spędzić tą wyjątkową noc w miłej atmosferze i szampańskim nastroju - zachęcamy do rezerwowania wolnych miejsc!   czytaj więcej »

 

dodano: 2018-09-10  
HydroMoc by Brożek - Konkurs z pasji do sportu
Z pasji do sportu… Zapraszamy do udziału w konkursie! Zwycięzcy otrzymają niezwykłą szansę poprawienia sprawności fizycznej oraz zadbania o swoje zdrowie i kondycję. Organizatorem konkursu i sponsorem nagród jest firma HydroMoc by Broż czytaj więcej »

 

dodano: 2018-04-26  
Sun/Day, czyli Audioriver w promieniach słońca
Wielu z Was Audioriver kojarzy się tylko z częścią nocną - sceną na płockiej plaży, koncertami, zabawą do rana i długą regeneracją organizmu następnego dnia. Nic bardziej mylnego, ponieważ Audioriver to również – do wyboru - dzienne ha czytaj więcej »

 

dodano: 2018-04-10  
Gdy muzyka przenika się ze sztuką - improwizowane audiowizualne show, czyli Richie Hawtin na Audioriver
 W lipcu do Płocka przyjedzie jeden z najważniejszych artystów muzyki elektronicznej na świecie – Richie Hawtin (https://youtu.be/m3jEHi8QzuI), który w swoim nowym audiowizualnym show łączy set DJ-ski i występ live. CLOSE - S czytaj więcej »

 

dodano: 2018-02-12  
Z pasji do sportu HydroMoc by Brożek
Z pasji do sportu HydroMoc by Brożek Miejsce przeznaczone do treningów indywidualnych i grupowych, dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas, dbając tym samym o swoją kondycję i zdrowie. To najważniejszy punkt na mapie Płocka dla wszystkic czytaj więcej »

 

dodano: 2018-02-12  
CLASSIC BUS Z nami Ci po drodze.
CLASSIC BUS Z nami Ci po drodze… Firma Classic Bus to firma zajmująca się przewozem osób w kraju i za granicą. Naszymi atutami są bezpieczeństwo, zadowolenie oraz wysoka jakość świadczonych usług. Na potrzeby klienta przygotowujemy i czytaj więcej »

 

dodano: 2018-02-06  
Emocjonalny wymiar techno, muzyczni podróżnicy i weterani D&B - Audioriver ogłasza piętnastu artystów
Audioriver to trzy dni na plaży i blisko sto koncertów na kilku scenach muzycznych. Lineup tegorocznej edycji wypełnia się w bardzo szybkim tempie. W styczniu zostało ogłoszonych siedmiu artystów, do których dziś dołącza kolejnyc czytaj więcej »

 

dodano: 2018-02-06  
Muzyka to lustrzane odbicie życia
Muzyka to lustrzane odbicie życia” - pierwsze ogłoszenie Audioriver Największy polski festiwal muzyki elektronicznej przygotował pierwsze ogłoszenie na 2018 rok – warto było na nie zaczekać do stycznia! Bonobo (live), Ben Klock, Honey Di czytaj więcej »

 

Zobacz wszystkie wiadomości z terazplock.pl »

 

160 300 345